Quantcast
Channel: Životní styl – Extrakrasa.cz – magazín o módě, kráse a bydlení

Strečink: 6 praktických tipů, které vylepší váš další trénink

0
0

Strečink je jedním z nejdůležitějších aspektů zdravého pohybu. Ovšem je také také jedním z nejvíce přehlížených. Tím, že protahování zařadíte do svého tréninku, dopřejete kloubům s svalům pozornost, kterou potřebují k efektivnímu výkonu.

Protahujte se pravidelně

Každodenní protahování je pro tělo velkým přínosem, zvláště tehdy, pokud máte sedavé zaměstnání. Pouhými deseti minutami strečinku můžete zvýšit svou sílu, rovnováhu a flexibilitu. Jen nezapomeňte být opatrná – prudkými a rychlými pohyby si můžete přivodit různá zranění, například natržení svalů či šlach. Nejlepších výsledků dosáhnete tehdy, pokud každý cvik na protažení vydržíte dělat alespoň šedesát sekund.

Před každým tréninkem se zahřejte

Zahřátí těla před tréninkem je velmi důležité, a je to vlastně jeden z nejdůležitějších aspektů, který musíte dodržovat, aby bylo cvičení efektivní. Začněte pomalu a nespěchejte. Pokus o jakékoliv cvičení se „studenými a ztuhlými svaly“ může přinést spoustu nepříjemností, třeba zmiňované natržení šlach či natažení svalů.

Pozor na bolest

Protahování by nikdy nemělo bolet. Proto je dobré vypozorovat, jak na protahovací cviky reagují vaše svaly. Přirozeně byste měla cítit mírné napětí, ale jestliže pociťujete ostrou bolest, která se postupně zhoršuje, děláte něco špatně. 

Vyhněte se poskakování

Tipy na protahování se o tom často nezmiňují, ale poskakování může být jednou z nejškodlivějších věcí, které můžete svému tělu při protahování způsobit. Když se vaše tělo neustále posouvá, vaše svaly se mohou napínat a můžete zvýšit riziko natažení nebo natržení šlachy. 

Dýchejte

Jednou z hlavních výhod strečinku je jeho schopnost pomoci mysli a tělu uvolnit se. Snažte se proto normálně dýchat a dbejte na to, abyste nezadržovala dech. Jakékoli prudké a rychlé dýchání nebo naopak nepravidelné dýchání může způsobit napětí ve vašem těle a zvýšit riziko zranění. 

Nezapomeňte se protáhnout i po cvičení

Strečink je také vynikající formou regenerace, abyste se vyhnula následné bolesti svalů. Nezapomínejte proto na protažení po cvičení, uvolníte tím napětí ve vašem těle a zvýšíte průtok krve do svalů, které jsou po tréninku zahřáté.

Dbáte na správné protažení před cvičením nebo tento krok vynecháváte?Zdroj foto: pixabay.com

Příspěvek Strečink: 6 praktických tipů, které vylepší váš další trénink pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení


Hořká čokoláda: Jaké má pozitiva pro naše tělo?

0
0

Je obecně známo, že hořká čokoláda je mnohem zdravější než čokoláda mléčná. Hořká čokoláda je derivátem kakaových bobů – a její zdravotní benefity jsou k nezaplacení. Nevěříte?

Hořká čokoláda a pleť

Hořká čokoláda je oproti běžné čokoládě mléčná mnohem šetrnější k pokožce. Navíc ji pomáhá udržovat zdravou a svěží. Má také skvělé ochranné vlastnosti proti slunci. Chrání vaši pokožku před škodlivými UV paprsky a pomáhá při prevenci spálení a rakoviny kůže.

Zabraňuje těhotenským komplikacím

Chemická látka (theobromin) nacházející se v čokoládě může snížit riziko preeklampsie, což je hlavní těhotenská komplikace. Preeklampsie je primárně známá zvýšením krevního tlaku u těhotných žen, konzumace hořké čokolády pomáhá toto riziko snížit až o 69 procent.

Pomáhá bojovat proti PMS 

Čokoláda uvolňuje endorfiny, které jsou známé tím, že snižují úzkosti a deprese. Má také vysoký obsah hořčíku, který dokáže náladu zlepšit a snížit zadržování vody v těle ženy v období premenstruačního syndromu.

Chrání před srdečními chorobami

Antioxidanty obsažené v kakaové rostlině zvané flavanoly by mohly způsobit dilataci krevních cév a snížit krevní tlak. Kakao obsahuje flavonoidy, které mají antioxidační vlastnosti a dokážou potlačit oxidaci lipoproteinu s nízkou hustotou („špatný“ cholesterol), který může způsobit kardiovaskulární onemocnění (včetně mrtvice).

Pomáhá vám zůstat štíhlá

V USA byla provedena studie, kdy asi 1000 žen a mužů jedlo hořkou čokoládu několikrát týdně. V průměru byli tito lidé mnohem štíhlejší než ti, kteří jedli hořkou čokoládu pouze příležitostně.

Bojuje proti rakovině

Antioxidant zvaný katechin, který hořká čokoláda obsahuje, je spojován s nižším výskytem rakoviny plic. Lidé, kteří konzumují vysoké množství katechinu mají až o 45 % nižší riziko rakoviny konečníku.

Je důležité ale vědět, že každá čokoláda obsahuje cukr a kofein. Pokud jste tedy náchylná k nepravidelnému srdečnímu tepu nebo vysokému krevnímu tlaku, konzumace čokolády může tyto stavy ovlivnit.

Zdroj foto: pixabay.com

Příspěvek Hořká čokoláda: Jaké má pozitiva pro naše tělo? pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení

Potraviny, které uvolňují škodlivé toxiny při opakovaném zahřátí

0
0

Dnešní doba je plná spěchu a povinností. A právě v tomto uspěchaném životním stylu bychom měli věnovat velkou pozornost svému zdraví a stravovacím návykům, které většina z nás naprosto ignoruje. Jedním z takových stravovacích návyků je ohřívání jídla. Věděla jste, že některé potraviny po opakovaném zahřátí vylučují jedovaté látky? V našem článku se dozvíte, o které potraviny se jedná.

Červená řepa

 Pamatujte, že červená řepa by se nikdy neměla znovu ohřívat. Proč? Opakovaným zahřátím se z ní vylučují přítomné dusičnany, které našemu zdraví neprospívají.

Olej

Přiznejte se, kdo z vás si použitý olej ze smažení uchovává pro další smažení? Ano, děláme to téměř všichni, ovšem to je velká chyba. Rostlinné oleje jsou zdravé, ve své původní nenasycené lipidové formě, ovšem jakmile je začneme zahřívat, jejich prospěšné látky se začnou ztrácet. Také se při zahřátí uvolňují volné radikály, díky kterým se z oleje začne odpařovat jedovatý plyn.

Špenát

Ani špenát se nesmí znovu ohřívat. Tím dochází k přeměně přítomných dusičnanů na škodlivé prvky, které mohou být pro naše tělo velmi nebezpečné. 

Vejce

Všichni víme, že vejce jsou dobrým zdrojem bílkovin a většina z nás si snídani bez vajec neumí představit. Jenže i vejce pro nás mohou být škodlivé, a to tehdy, pokud je znovu ohřejete. Obsahují dusík, který vlivem opakovaného zahřívání oxiduje, což může být karcinogenní jev.

Houby

Houby by se rozhodně neměly jíst další den po jejich přípravě. Jsou zásobárnou bílkovin a mají velké množství minerálů. Jestliže je znovu zahřejeme, ve skutečnosti tyto proteiny dále rozbíjíme, což může vyvolat reakci v našem trávicím systému. Jejich zahříváním se vytvoří toxiny, které obsahují oxidovaný dusík a volné radikály.

A jak to máte se stravou vy? Vaříte tak na dva dny, nebo si dáte tu práci a každý den připravíte něco nového?

Zdroj foto: pixabay.com

Příspěvek Potraviny, které uvolňují škodlivé toxiny při opakovaném zahřátí pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení

Denní rutina: Jak si ji vytvořit v pár krocích

0
0

Vytvoření jakéhosi plánu pro naše každodenní úkoly a činnosti, které budete prostě dodržet a plnit musíme, nám pomůže vytvořit si řád. Díky tomu se zbavíme neustálého chaosu, nestíhání a stresu. Právě ty správné návyky nám pomohou k mnohem větší produktivitě a šťastnějšímu životu. Jak na ně?

Napište si seznam

Nejprve si sepište vše, co potřebujete udělat každý den. Jak ve svém domácím životě, tak v práci. Nedělejte si starosti s tím, jak tento seznam uspořádáte, hromadně tyto činnosti sepište na papír (včetně ranní hygieny a líčení).

Uspořádejte si svůj den

Dalším krokem je rozdělení povinností podle denní doby.

  • Ráno by mělo obsahovat klasické úkoly jako je krmení a venčení domácích mazlíčků, snídaně pro děti, jejich vypravení do školy, ranní hygiena apod. Jakmile ranní shon skončí, pokračujte úkoly, které vyžadují mnohem více času a úsilí, respektive začněte tím nejtěžším úkolem.
  • Poledne je tak trochu kritické, protože hladina energie se začíná snižovat. To znamená, že je na čase plnit mnohem jednodušší úkoly, které nevyžadují mnoho přemýšlení. Využijte tento čas na úkoly, jako je odpovídání na e-maily, plánování schůzek a vyřizování pochůzek. Pokud jste přes den doma, využijte tento čas k běžnému úklidu, jako je vyprázdnění myčky a její opětovné naplnění, umytí koupelny apod.
  • Večery jsou ideální pro plánování a přípravu na další den. Rozložte si oblečení, nachystejte dopředu svačinky, ukliďte kuchyni.

Jakmile máte hotovo, je na čase úkoly rozdělit do podrobného rozvrhu, tedy časového, kdy si přesně určíte, v kolik chcete vstávat, snídat, opustit dům, přijít do práce apod.

Časový rozvrh pro flexibilitu

Někdy se stane, že nám den naruší něco nečekaného, co není na seznamu. Jde o to využít své nejproduktivnější časy k nejnáročnějším úkolům a nejméně produktivní časy k provádění obyčejnějších úkolů. Mohou nastat chvíle, kdy budete muset jít na prohlídku k lékaři v dobu, kterou obvykle věnujete práci nebo vás večer bude čekat večeře s přáteli.

Každodenní rutina ale zajistí hladký průběh věcí, i přes nečekané plány.

Zdroj foto: pixabay.com

Příspěvek Denní rutina: Jak si ji vytvořit v pár krocích pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení

Jídlo: Také v kanceláři se můžete stravovat zdravě a chutně

0
0

Sedavé zaměstnání má své výhody a také nevýhody. Jednou z nevýhod je strava, která není vždy úplně ideální. Některé firmy se bez kantýn obejdou a někdy si člověk na oběd neudělá ani čas. Za vším jsou ale stravovací návyky, které se správně můžete naučit také při zaměstnání v kanceláři. Jak na to? Důležitá je snídaně Jistě to znáte, jakmile dostanete chuť nebo se ozve hlad, okamžitě sáhnete po nějakém nezdravém mlsu. Abyste své chutě udržela na uzdě také při sedavém zaměstnání, důležitá je snídaně doma. Jakmile totiž odejdete z domu hladová, máte mnohem větší sklony sáhnout po něčem sladkém během pracovní doby. A pokud opravdu nestíháte, nasnídejte se v kanceláři, kde mějte v zásobě alespoň nějaké cereálie s bílým jogurtem. Jídlo vnímejte Možná do sebe rychle naboucháte předem připravený zdravý sendvič, při kterém stihnete odpovědět na pár e-mailů, ale věřte, že to je to nejhorší, co můžete udělat. Důležité je jíst vědomě, a to tak, že si prostě alespoň těch 15 minut na to jídlo uděláte a budete si všímat jenom jídla. Jedině takto si jídlo více užijete, lépe ho rozžvýkáte, čímž podpoříte trávení. Navíc vás tento krok zachrání od tajných zásob v šuplíku. Přidejte trochu pohybu Víme, jak těžké je zařadit pohyb do pracovního dne, který celý strávíte v kanceláři. Nemusíte se jít trápit na dvě hodiny do fitka, stačí místo výtahu využívat schody, pravidelně se po své kanceláři procházejte nebo si jen zajděte vysypat odpadkový koš. Oběd z domu Není nic špatného na tom, že si oběd připravíte doma a sníte si ho v kanceláři namísto v závodní jídelně, kde – ruku na srdce – zas tak pestrá jídla nenajdete. Každý večer si oběd připravte do takové misky, která je vybavena několika přihrádkami, do nichž dáte zvlášť přílohu, zeleninu, maso apod. Zdroj foto: pixabay.com

Příspěvek Jídlo: Také v kanceláři se můžete stravovat zdravě a chutně pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení

Léto: S jakými potravinami překonáte horké dny?

0
0

Letní dny jsou tady a vše bude zase tak horké, vlhké a lepkavé. Jednou z věcí, na kterou je třeba v parném létě dbát, jsou potraviny. Pokud jde o letní stravování, existuje několik pravidel: jezte venku, kdykoli můžete, a jezte potraviny vyrobené v létě a zrovna mají sezónu. Podívejte se na tento seznam hydratačních potravin, které byste měly v létě jíst. Meloun Melouny patří k nejzdravějším, nejšťavnatějším a nejchladnějším potravinám. Nejenže jsou zdravé, ale také prospívají vašemu žaludku, jsou dobré na hubnutí a zmírňují riziko nemocí, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby a rakovina. Saláty Saláty jsou jedním ze způsobů, jak zahrnout zkombinovat všechny letní potraviny do jedné mísy. Smíchejte několik listů rukoly, bazalky, okurky a další zdravé letní bylinky a pořádně je promíchejte. Doplňte je trochou olivového oleje. Jejich kombinací získáte sílu a zároveň máte skvělý způsob, jak zhubnout. Bobulovité a lesní ovoce Bobule jsou plné vody i dalších živin, což z nich dělá ideální potravinu na léto. Jsou také plné flavonoidů, které pomáhají tělu bojovat s několika nemocemi. Jahody, borůvky a maliny jsou také známé tím, že zlepšují průtok krve v celém těle, omlazují pokožku a snižují citlivost na světlo, což má za následek jasnou a hladkou pleť. To je důležité zejména v horkých letních měsících. Kukuřice Nic se nevyrovná chuti čerstvé a lahodné kukuřice na klasu za horkého letního večera. Tato svačinka je nejen chutná, ale má také vysoký obsah škrobu. Napomáhá produkci luteinu a zeaxanthinu, které jsou prospěšné pro zdraví očí, a přítomné antioxidanty také pomáhají v prevenci věkem podmíněné makulární degenerace, která způsobuje slepotu u starších lidí. Dopřejte svému tělu v létě to nejlepší. Zdroj foto: www.freepik.com

Příspěvek Léto: S jakými potravinami překonáte horké dny? pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení

Paměť: Jak ji efektivně trénovat?

0
0

Dobrá paměť je známkou optimálního stavu mozku. Nicméně s přibývajícím věkem nás většinou trápí výpadky paměti. V každém věku se dá ale vaše paměť trénovat a zapamatovat si spoustu detailů. Zkuste tyto tipy a triky na dobrou paměť. Strava Jídlo, které denně přijímáte, neovlivňuje pouze vaši tělesnou schránku, ale také psychický stav vaší mysli. Jídelníček na dobrou paměť by měl být složen z dostatku zeleniny, ovoce a zdravých tuků. Z ovoce jsou nejdůležitější banány, melouny a meruňky. Ze zeleninové složky volte kapustu, špenát, brokolici a další zelenou zeleninu. Mozek potřebuje pro správné fungování také pořádnou dávku omega-3. Tyto mastné kyseliny můžete získat nejvíce z ryb, jako jsou makrely, tuňák, sardinky a losos. Dále také vlašské ořechy a semínka Cvičení Fyzické cvičení pomáhá paměti tím, že zvyšuje přísun kyslíku do mozkových buněk. To může mozek chránit před nemocemi, které oslabují paměť. Nemusíte každý den chodit do fitka – stačí, když si doma uděláte každý den pár cviků, a to nejlépe ráno. Důležitý je také dostatek spánku a nízká hladina stresu. Vyzkoušejte tyto jednoduché tipy a triky Mnemotechnické pomůcky: Pokud si něco potřebujete zapamatovat, vytvářejte si zkratky z prvních písmen. Ty potom můžete spojit do nějaké říkanky. Chunking: Rozdělení informací na snadno zapamatovatelné menší kousky. Těmito záchytnými body může být v podstatě cokoli, co vám pomůže lépe si zapamatovat informace. Soustředění: Pokud si chcete zapamatovat něco důležitého, pak se pro lepší zapamatování soustřeďte na detaily s plným soustředěním po dobu několika sekund. Opakování: Pokud si váš mozek něco zapamatuje, zopakujte si ihned tuto informaci. Tak ji lépe udržíte. Také hlasité čtení vám může pomoci více se soustředit na slova a později si tyto informace snadněji vybavit. Zdroj foto: www.freepik.com

Příspěvek Paměť: Jak ji efektivně trénovat? pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení

Sluneční brýle: Proč je tak důležité je nosit?

0
0

Sluneční brýle se staly neodmyslitelnou součástí většiny osob předně v letních měsících. Jsou ale opravdu pro náš život tak potřebné nebo si z něj děláme jen módní doplněk? Proč bychom je opravdu měli nosit, znáte důvody? Ochrana před zdravotními problémy Oči každého člověka jsou citlivé. Dlouhodobé vystavování slunečnímu záření může způsobit závažné zdravotní problémy. Některé problémy představují pouze iritaci nebo štiplavost očí, ale jiné problémy mohou být smrtelně nebezpečné. Mezi tyto smrtelně nebezpečné problémy patří rakovina kůže kolem očí. Čím větší obroučky zvolíte, tím v tomto případě pro kůži kolem očí lepší. Makulární degenerace je další vážný stav, kdy makula neboli část sítnice, má za vinu zhoršení vidění a v mnoha případech vede až k samé slepotě. Pterygium, aneb surfařovo oko je výrůstek na oční bulvě. Tento výrůstek není nebezpečný, ale je velice nepříjemný a bolestivý. Někdy ho vyléčí oční kapky, jindy pomůže až operace. Ve všech případech může pomoci prevence v podobě nošení slunečních brýlí s kvalitní UV ochranou. Ochrana před přírodními prvky Nošení slunečních brýlí zajistí, že se vám do očí nedostane například prach, písek, sníh či vítr. Obzvláště písek v očích vám může způsobit trvalé následky. Díky brýlím se nánosu v očích můžete vyhnout. Skvělý pomocník pro řidiče Př jízdě proti sluníčku vám clona v autě mnohdy výrazně nepomůže. Slunce může být nízko a vám se značně snížila viditelnost. Máte-li kvalitní oční ochranu, uvidíte ostře, což je pro bezpečnou jízdu v autě více než nutné. Méně bolesti hlavy Sluneční záření může někomu způsobovat bolesti hlavy až migrény. Nošením ochrany můžete snížit jejich frekvenci i intenzitu. Netrpíte-li na bolesti hlavy, brýle přesto noste. Oči budete méně namáhat a nebude tolik unavení. Myslete na děti I naše malé ratolesti je potřebné chránit. Pokud děti nechtějí nosit brýle, minimálně jim dejte pokrývku hlavy s kšiltem, díky němuž budou mít oči ve stínu. Nebo je v kočárku zakryjte stříškou. Při výběru slunečních brýlích se...

Čtěte více

Příspěvek Sluneční brýle: Proč je tak důležité je nosit? pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení


Jak mluvit se svou dcerou o menstruaci

0
0

Menstruace je pro mnohé intimní záležitostí, a tudíž i věcí, o které se moc nemluví. Většina matek se obává toho, že i se svou dcerou budou muset o menstruaci mluvit, že budou muset dceři vysvětlit, jak to funguje a připravit ji na to, co ji čeká. Mnohem lepší je o všem ale promluvit dříve, než se první menstruace vůbec dostaví. Kdy je ten nejvhodnější čas? Menstruace je přirozená, dívka by se toho neměla bát Když se řekne krev, malé dítě si představí zejména bolest a nějaký úraz. Každému občas teče krev třeba z rozbitého kolene, ale je potřeba, aby si dospívající dívka začala uvědomovat, že menstruační krev je úplně něco jiného. Vždyť se s menstruací bude pravidelně potýkat značnou část svého života, než to tedy přijde, měla by být každá dívka v obraze. Je tedy třeba s dcerou promluvit o tom, co ji čeká. První menstruace se obvykle dostaví kolem dvanáctého roku života, s dcerou tak promluvte o něco dříve. Můžete si vzpomenout na sebe, jaké to bylo, když jste poprvé menstruaci dostala? V kolika letech to bylo? Je pravděpodobné, že vaše dcera dostane menstruaci ve stejném věku. Nikdy nečekejte na to, až se dívka o menstruaci dozví od kamarádek nebo ve škole. A jak o tomto tématu mluvit? Mluvte otevřeně, nic nezastírejte a klidně si na pomoc vezměte odbornou literaturu. Je totiž důležité, aby dívka věděla, jak to funguje, co se s tělem děje, když má menstruace přijít, proč vlastně dívky menstruaci mají a chlapci ne. Mluvte ale samozřejmě i o tom, že se tělo před menstruací lehce změní, že dívku mohou bolet prsa, mohou se zvětšit, že ji bude bolet hlava, že menstruaci doprovází i bolesti a křeče v podbřišku. Určitě ji neděste, ale mluvte o tom jako o něčem, co ji prostě čeká a nemine. Matky obvykle samy poznají, jak se svou dcerou o takovém...

Čtěte více

Příspěvek Jak mluvit se svou dcerou o menstruaci pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení

Jak probudit u vás doma tu pravou vánoční atmosféru? Trik je v útulnosti a smíchu

0
0

Advent klepe na dveře, a tento svátek na samém konci roku donutí i ty největší samotáře vyhledávat rodinnou společnost. S celou rodinou budete doma, a tak je na místě udělat maximum pro tu pravou vánoční atmosféru. Jak na to? Přečtěte si ty nejzásadnější kroky. Celá rodina zase po roce doma spolu, celé dny plné dobrého jídla a pohádek. Už takhle to zní jako pohádka. Realita však tuto pohádku může změnit v nudu, kdy se každý člen rodiny dívá do mobilu a v podstatě jen předstírá, že s vámi sleduje televizi nebo dokonce konverzuje. V tom horším případě může dokonce dojít ke střetu či hádkám, o což samozřejmě nikdo na Vánoce nestojí. Vyhněte se takovým problémům a zařiďte pro celou domácnost ty pravé, pohodové svátky míru, lásky a radosti. Vánoce začínají už adventem Adventní čas je pro děti většinou spojovaný s těšením se na Ježíška. Vy si ale toto těšení můžete užít celá rodina, a prodloužit si tak Vánoce po celý advent. Připravte na každou adventní neděli společný program, na který se budete všichni těšit celý týden. A všední dny si taky můžete ozvláštnit. O adventních nedělích si můžete připravit program ve formě procházky vánočními trhy ve vašem městě. Nasajete vánoční atmosféru, poslechnete si koledy a ochutnáte vánoční punč nebo trdelník. Koupíte si v místním stánku například jednu vánoční ozdobu, která vám bude připomínat tuto hezkou neděli i o Štědrém dni na vánočním stromečku. Vánoční karaoke Při dalším nedělním odpoledni si doma uspořádejte vánoční karaoke. Připravte na televizi koledy i moderní vánoční písničky, které celá rodina moc dobře zná a společně si je zazpívejte. Můžete karaoke připravit i formou soutěže, kdy ostatní jednoho zpěváka bodují. Rodinné vánoční superstar tak bude nezapomenutelným zážitkem, ze kterého se může vytvořit i tradice. Jděte se také podívat na betlém do místního kostela, připomenete si tak...

Čtěte více

Příspěvek Jak probudit u vás doma tu pravou vánoční atmosféru? Trik je v útulnosti a smíchu pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení